Postuar me: 14:36 23-10-2012

Zarzavate te mbushura te furres (Burimi: Albreceta, www.albreceta.com)

zarzavate te mbushura lajm-shqipPer 6 persona 
Pergatitja: 10 minuta
Gatimi: 20 minuta

Perberesit:

6 domate te pjekura
6 speca te kuq
6 kunguj rrumbullake
6 qepe te bardha te qeruara
6 patllexhane te vegjel
150ml vaj i paster ulliri
2 luge uthull balsam
2 luge majdanoz i grire
kripe e piper i zi

Pergatitja:

Nxehni furren ne 200 grade. Pritini pergjysme domatet, specat, kungujt, qepet dhe patellxhanet. Hiqjani fara specave dhe zbrazni me nje luge gjysmat e qepeve, kungujve, domateve dhe patllexhaneve. Mbajini menjane levoret e perftuara bashke me gjysmat e specave. Grijeni tulin e mbeldhur bashke me gjysmat e zarzavateve te mbetura.Zarzavatet e bsohatisura ziejini per 5 minuta. Nderkohe fergojini zarzavatet e grira ne nje tigan te madh me gjysmen e vajit ne zjarr te fort 5 minuta shtoni uthull, kripe e piper. Hiqeni enen nga zjarri dhe shtoni majdanozin. Verini zarzavatet e ziera ne avulll ne nje tave te madhe me pak vaj mbushini me masen e pergatitur me pare dhe sperkatini me vajin e mbetur. Piqini ne furre per 10 minuta derisa zarzavatet te behen.Sherbejini te ngrohta ose ne temperaturen e mjedisit.

Ju befte mire!

23.10.2012

Burimi: Albreceta

Rreth Autorit

Komenti Juaj :

CAPTCHA *

All Rights Reserved 2016.