Postuar me: 11:03 07-02-2013

Moda e fundit? Telat e dhembeve (Burimi: InfoAlbania, infoalbania.org)

dhembet lajm-shqipAta qe kane pasur aparate me tela ne dhembe, shpesh here jane ndjere inferiore dhe si ‘te shemtuar’. Aq shume sa kane sakrifikuar edhe duke mos i vendosur fare, apo i kane vene gjate nates.

Por per cdo rast qendrimi i pergjithhem eshte qe ‘duron disa muaj bezdisje per nje rezultat te shkelqyer final’. Ja pse po habit moda me e re ne te rinjte aziatike, qe perdorin aparate per dhembet fals.

Gjithmone e me shume po vendosin ne dhembe aparet jo te vertete, te krijuar ne shtepi apo ne dyqane apostafat, shpesh me Hello Kitty apo personazhe te tjere.

Kjo mode ka dale sepse mesa duket aparatet me tela per dhembet jane te shtrenjta ne krahasim me te ardhurat mesatare te ketyre zonave dhe keshtu duket sikur jane eskluzivisht per te pasurit.

Mesa duket tani eshte bere simbol per statusin. Megjithate mjeket keshillojne te behet kujdes me kete mode se mund te jete e rrezikshme per shendetin.

Aparatet mund te shkaktojne prishjen e dhembeve, karies dhe semundje mishi. Keshtu qe qeveria tailandeze se fundmi ka limituar shitjet e aparateve false, por rezultati i ketij veprimi ishte lulezimi i tregut te zi.

07.02.2013

Burimi: InfoAlbania

Rreth Autorit

Komenti Juaj :

CAPTCHA *

All Rights Reserved 2016.