Postuar me: 10:23 08-02-2013

Si te gatuajme mishin e lepurit? (Burimi: Ikub.al, www.ikub.al)

lepur lajm-shqipPërbërësit:
1,5 kg lepur ne thela
1 qepe
20 ullinj jeshil te kripur
1 zarf shafran (me dëshire)
1 l. supe vaj ulliri
1 gjethe dafine
1 dl vere e bardhe

Ne një tenxhere ose tigan me vajin te nxehur,skuqim thelat e lepurit nga te gjitha anët. I nxjerrim e i leme mënjane. Ne tigan hedhim te skuqet qepa e grire me gjithë dafinën. Pasi te skuqet dhe qepa, hedhim ne tigan përsëri thelat e lepurit dhe shuajmë me vere. Mbulojmë me kapak dhe e leme gjersa te avulloje vera. Hedhim shafranin te tretur ne pak ujë. Shtojmë kripe e piper,si dhe ullinjte.
I vëmë thelat e lepurit ne një pjatance dhe sipër hedhim salcën me shafran. Shoqërohet shume mire me patate te ziera.

08.02.2013

Burimi: Ikub.al

Rreth Autorit

Komenti Juaj :

CAPTCHA *

All Rights Reserved 2016.