Postuar me: 18:14 12-03-2013

Rekordet e Barcelones – Rekorde Absolute dhe Boterore.(Burimi: Infoalbania, www.infoalbania.org)

kupat lajm-shqipKlubi me i famshem i viteve te fundit, FC Barcelona ka shenuar rekordet me spektakolare ne historine e futbollit Boteror. Me poshte do te gjeni nje liste me rekorde absolute te kesaj skuadre.
Gjithashtu do te gjeni te gjitha informacionet e mundshme per superndeshjen e dites se sotme Barcelona vs Milan: formacionet zyrtareCamp Nou, Iniesta, nata magjikehistoriku i klubitsi arriten deri ne 1/16, rekordet e Messi-t, skuadra me e mire e shekullit, suporterat, Tamara XBarca vs Real,te fundit para ndeshjesClaudia Romano, Real MadridReal vs Barca 2-1NeymarCR7

Rekorde Boterore
– Viti me me shume tituj zyrtare: viti 2009 m 6 tituj: Copa del Rey, Liga, Champions League, Spanish Supercup, European Supercup dhe Clubs World Cup.

Rekorde Europiane
– E vetmja skuader qe ka luajtur cdo sezon ne kompeticionet europiane qekur ka nisur hapat e pare ne 1955-en.
– Skuadra me me shume trofe Europiane: 15 trofe: (4 Champions Leauges, 4 European Cup-Winners Cups, 3 Fairs Cup dhe 4 European Super Cups)
– Skuadra me me shume kupa European Cup Winners Cups: 4 te tille (1979, 1982, 1989, 1997)
– Skuadra me shume ‘Fairs Cups’: 3 (1958, 1960 and 1966). Kane fituar gjithashtu super-finalen e vitit 1971.
– Skuadra qe ka luajtur me shume finale ne kampionatet Europiane: 17 (7 ne European Cup dhe Champions League; 6 ne Cup Winners Cup dhe 4 ne Fairs Cup)
– Skuadra me me shume fitore te njekohshme te titujve dhe kupave europiane: 4 (1992, 2006, 2009 dhe 2011).
– Skuadra me me shume gola te shenuar ne ndeshje nderkombetare te nje-pas-njeshme: ka shenuar ne 33 ndeshje rradhazi nga 24 nentori i vitit 2099 deri ne 7 Mars 2012.
– Skuadra me me shume gola te njepasnjeshem te shenuar ne ndeshjet Champions League: 29 ndeshje rradhazi nga 24 nentori 2009 deri ne 7 mars 2012.

Rekorde Sapnjolle
– Barca eshte skuadra qe se bashku me Real Madrid dhe Atletico Bilbao kane luajtur gjithmone ne Divizionin e Pare.
– Skuadra e vetme qe ka fituar te pakten nje here ne te gjitha kompeticionet ku ka marre pjese: Qe nga Copa macaya (1902) deri te Kupa Boterore e Klubeve (2009).
– Skuadra me me shume tituj botrore: 115
– Sezonet me me shume tituj: 1951-1952, me 5tituj: Liga, Copa, Copa Latina, Trofeu Eva Duarte dhe Kupa Martini-Rossi.
– E vetmja skuader spanjolle qe ka fituar tre kompeticione njekohesisht: Copa del Rey, La Liga dhe Champions League ne sezonin 2008-09.
– Skuadra me me shume kupa spanjolle: 26
– Periudha me e gjate e fitoreve ne La Liga: 16 ndeshje, nga ndeshja e 7-tederi ne ndeshjen e 22-te ne sezonin 2010-2011
– Skuadra meme shume pike dhe gola pas fazes se pare te sezonit te La Liga: 52 pike dhe 61 gola (17 fitore, 1 barazim dhe 1 humbje) nga 19 ndeshje te sezonit 2010-2011.
– Skuadra me me shume gola te shenuar ne kompeticionet zyrtare ne nje sezon: 2011-2012, me 190 gola (114 ne kampionat, 35 ne Champions League, 26 ne Spanish Cup, 5 ne Spanish Super Cup, 2 ne European Super Cup dhe 8 ne World Club Cup. Gjithsej 64 ndeshje.
– Skuadra me me shume gola te shenuar ne nje vit kalendarik ne kampionatet zyrtare: 170 gola ne 64 ndeshje ne vitin 2011
– Ndeshjet e njepasnjeshme te fituara jashte shtepise: 13 rradhazi nga 21 shtatori 2008 deri ne 11 Janar 2009.
– Fitoret e njepasnjeshme gjate rrugetimit ne La Liga: 10 ndeshje, sezoni 2010-2011 (perballe Racing Santander, Atletico Madrid, Athletic Club, Zaragoza, Getafe, Almeria, Osasuna, Espanyol, Deportivo dhe Hercules)
– Skuadra me me shume ndeshje te pahumbura ne La Liga jashte shtepise: 23 ndeshje nga 14 shkurti i vitit 2012 (At. Madrid 2 Barca 1) deri ne 30 prill 2011 (Real Sociedad 2 Barça 1), me 18 fitore dhe 5 barazime.
– E vetmja skuader ne Ligen Spanjolle qe ka fituar te gjitha ndeshjet jashte shtepise ne fazen e pare te sezonit: 9 ndeshje, sezoni i vitit 2010-2011 ne la Liga, perballe Racing Santander, Atlético Madrid, Athletic Bilbao, Zaragoza, Getafe, Almeria, Osasuna, Espanyol and Deportivo.
– Fitorja me e madhe e marre jashte shtepise ne La Liga: UD Las Palmas 0 – 8 FC Barcelona (25/10/1959) dhe UD Almeria 0 – 8 FC Barcelona (20/11/2010).
– Rrugetimi me i gjate pa humbje: 28 ndeshje ne sezonin 2010-2011 (23 fitore, 5 barazime ne 17 ndeshje ne La Liga, 5 ndeshje ne Copa dhe 6 ndeshje ne hampions League)
– Numri me i madh i fitoreve gjate nje sezoni: 47 fitore ne nje total prej 64 ndeshjesh ne kompeticionet zyrtare ne sezonin 2011-2012.
– Golavarazhi me i larte i ndeshjeve ne fazen e pare te La Liga: 61 gola ne 19 ndeshje ne sezonin 2010-2011 (avarazhi i golave 3.2 per ndeshje)

Rekordet e klubit
– Pjesemarrja me e madh ne Camp Nou: 120,000 per ndeshjen FC Barcelona vs Juventus, perballja e pare ne cerekfinalet e European Cup (5/03/1986).
– Fituese 4 titujve te njepasnjeshem te kampionatit spanjoll: (1990-91, 1991-92, 1992-93 dhe 1993-94)
– Rrugetimi me i gjate pa humbje ne La Liga: 31 ndeshje nga e treta tek e 33-ta ne La Liga 2010-2011.
– Piket me te shumta ne fazene dyte te La Liga-s: 50 pike ne La Liga, 2009-2010 (rekordi kombetar mbahet nga real MadridL 52 pike, 2009-2010)
– Liga me me shume gola te shenuar: 2011-2012, me 114 gola ne 38 ndeshje. (Rekordi kombetar mbahet nga Real Madrid me 121 gola teshenuar ne sezonin 2011-2012).
– Golavarazhi me i mire per ndeshjet ne La Liga: 3.2 gola ne ndeshje ne sezonin 1958/59 (96 gola ne 30 ndeshje)
– La Liga me me shume gola te shenuar ne shtepi: sezoni 2011-2012, me 73 gola.
– Kampionati spanjoll me me pak gola te pesuar: sezoni 1968-69, me 18 gola ne 30 ndeshje. (Rekordi kombetar: Real Madrid, 15 gola te pesuar ne 18 ndeshje ne La Liga, sezoni 1931-32).
– Rrugetimi me i gjate pa pesuar asnje gol: 32 ndeshje, sezoni 2011-2012 (19 ne La Liga, 5 ne Champions League, 5 ne Cup, 2 ne Club World Cup dhe 1 ne European Super Cup)
– Rrugetimi me i gjate pa pesuar humbje ne shtepi: Nga ndeshja e 25-te e sezonit 72’-73 deri ne ndeshjen e 21-te te sezonit 76’-77. Jane luajtur gjithsej 67 ndeshje, me 55 fitore dhe 12 barazime: 155 gola te shenuar dhe 37 te pesuar.
– Periudha me e gjate e fitoreve ne shtepi: 39 ndeshje nga e 22-ta e sezonit 1957-58 (16-2-1958) deri te ndeshja e tete e sezonit 1960-61 (6-11-1960).
– Faza e pare e La Liges pa pesuar humbje: 19 ndeshje ne La Liga, sezoni 2009-10 (15 fitore dhe 4 barazime)
– Fitoret me te medha te arritura ne shtepi ne La Liga: 19 fitore, 2 barazime dhe 1 humbje ne sezonin 1986-87
– La Liga me me shume pike: 99 pike ne sezonin 2009- 2010.
– Fitoret me te shumta ne sezonet e La Liga: 31 fitore ne sezonin 2009-10
– Golavarazhi me i mire ne sezonin e La Liga: +85 ne sezonin 2011-2012. Ky eshte nje rekord kombetar.
– Skuadra me me shume pike te grumbulluara jashte shtepise ne La Liga: 46 ne sezonin2010-2011, me 14 fitore, 4 barazime dhe 1 humbje.
– La Liga me me pak humbje ndonjehere: Vetem 1 humbje ne sezonin 2009-2010 (ne ndeshjen e 22-te me Atletico Madrid me rezultatin 2-1)
– Skuadra qe ka shenuar me shume gola jashte shtepise: 49 gola ne sezoni 2010-2011
– Fitorja me e madhe ne shtepi ne La Liga: FC Barcelona 10 – 1 Gimnastic Tarragona (11/09/1949).
– Fitorja me e madhe ne ndeshjet per Kupe: FC Barcelona 10 – Basconia 1 (08/04/1962).
– Fitorja me e madhe ne te gjitha kompeticionet: Copa Macaya: Tarragona 0 – 18 FC Barcelona (03/17/1901).
– Fitorja me e madhe ne nje ndeshje miqesore: Smilde (Hollanda) 1 – 20 FC Barcelona (6-8-1992).
– Fitoret e njepasnjeshme me te shumta ne European Cup/ Champions League: 11, ne sezonin 2002-2003
– Rrugetimi me i gjate i fitoreve te njepasnjeshme ne kampionatet zyrtare: 18 ndeshje ne sezonin 2005/06 (13 ne Liga, 3 ne Champions League dhe 2 ne Copa del Rey)
– Rrugetimi me i gjate i ndeshjeve te pahumbura ne kompeticionet Europiane: 17 ndeshje, ndermjet sezoneve 1988/89 dhe 1992/93 dhe gjithashtu ndermjet sezoneve 2005/06 dhe 2006/07
– Fitoret me te medha ne shtepi ne kampionatet Europiane: FC Barcelona 8 – 0 Apollon Limassol (European Cup Winners Cup, 15/09/1982); FC Barcelona 8 – 0 Matador Puchov (UEFA Cup. 15/10/2003).
– Fitorja me e madhe jashte shtepise ne kampionatet europiane: Hapoel Beer Sheva (Israel) 0 – 7 FC Barcelona (UEFA Cup 12/9/1995).
– Fitorja me e madhe ne kampionatet europiane: FC Barcelona 7 – 1 Bayer Leverkusen 1 (perballja e pare ne Champions League, 16 skuadrat e fundit, sezoni 2011/12, 07/03/2012).
– Fitorja me e madhe jashte shtepie ne Champions League: Basle 0 – 5 FC Barcelona (22/10/2008) dhe BATE 0 – 5 FC Barcelona (28/09/2011).

12.03.2013

Burimi: Infoalbania

Rreth Autorit

Komenti Juaj :

CAPTCHA *

All Rights Reserved 2016.