Postuar me: 11:26 12-04-2013

Liqeni i Bajkalit do te shnderrohet ne nje laborator sizmik (Burimi: Infoalbania, www.infoalbania.org)

liqeni bajkal lajm-shqipNe Bajkal shkencetaret nga Moska dhe Irkutsku po zhvillojne nje eksperiment unikal. Ata instaluan ne fund te liqenit, ne thellesine 1.5 kilometra, nje stacion sizmik nenujor.

Te dhenat e marra prej ketij stacioni do te lejojne ekspertet te parashikojne termetet e fuqishme disa dhjetera ore para fillimit te fatkeqesise natyrore.
Ne thyerjen e pjeses gumore te Bajkalit njehere ne disa vjet ndodhin termete te fuqishem. Sipas teorise ekzistuese, kur fillon aktiviteti sizmik ne thellesi te liqenit ndryshon fusha elektrike.
Pajisja e thellesise paralajmeron vetem per termetet e fusqishem – me magnitude mbi 5 balle, sipas shkalles Rihter. Nese lekundjet do te jene me te lehta, atehere ekzsiton probabiliteti i parashikimeve te gabuara.
12.04.2013
Burimi: Infoalbania

Rreth Autorit

Komenti Juaj :

CAPTCHA *

All Rights Reserved 2016.