Postuar me: 10:31 09-05-2013

Kofsha pule me domate dhe erza (Burimi: Ikub, www.ikub.al)

kofsha pule lajm-shqipKofsha pule

Përbërësit për 4 persona:
4-5 kofsha pule
3 thelpinje hudhër
1 gotë verë te bardhe
1 degëz rozmarinë
2 lugë vaj ulliri
5-6 kokrra domate nga ato si qershi
kripë dhe piper
1 qepe
6-7 kokrra ullinj te zi pa berthame
1-2 luge salce gjelle

Përgatitja:
Në një tigan te thelle ,,hellim 4-5 luge vaj ulliri dhe kaverdisim qepen ,dhe shtojme dhe hudhren qe te marrin nje arome vaji ,per rreth 5 minuta.

Hedhim kofshet e pules pasi i kemi lare mire ne uje te ftohte dhe te bollshem.

Duke e kaverdisur sebashku me qepen dhe hudhren per rreth 10 min,,pra ti japim nje skuqie te lehte,,për disa minuta.

Pas 10 min e rregullojme me kripe ,piper dhe shtojme dhe degzen e rozmarines,duke e perzier, shtojme dhe veren,ullinjet ,domatet ,salcen,,dhe e mbulojme me kapak duke e len ne zjarr te ulet per 30 min.

fergese lajm-shqipFergese me speca te kuq

Perberesit:
4 -speca,,
1-kokerr qepe,
2-thelba hudhra,,
2-kokrra domate,
200-gr gjize..

Pergatitja:
Marim specat u presim bishtin,i pastrojme dhe farat dhe i skuqim ne tigan me pak vaj.Heqim specat i vejme me njane,,dhe e tigan hedhim qepet e grira shum imt,dhe hudhrat i lejme gjer sa te zbuten shtojme domatet e prera ne copa te vogla,i lejme 10 min.Me pas shtojme specat dhe gjizen i shtojme nje filxhan kafeje uje dhe pak rigon.I lejme te ziejne gjer sa te trashet.Ju befte mire

09.05.2013

Burimi: Ikub.al

 

Rreth Autorit

Komenti Juaj :

CAPTCHA *

All Rights Reserved 2016.