Postuar me: 13:35 10-09-2013

Zbulohet një pikturë e re e Van Gogh (Burimi: Gazeta-Shqip, www.gazeta-shqip.com)

Shperndaje
Etiketat

Van Gogh, lajm shqip Muzeu ‘Vincent’ në Amsterdam të Holandës ka identifikuar një pikturë të panjohur më parë të piktorit të madh Vincent van Gogh që për vite me radhë kishte qëndruar në një papafingo në Norvegji, si pjesë e koleksionit privat të një pasaniku vendas i cili nuk ishte në dijeni të faktit se vepra i përkiste artistit të madh.  Piktura me emrin “Perëndim në Malin e madh”, ku janë vizatuar pemë dhe shkurre me ngjyra të ndryshme është arritur të identifikohet nga ekspertët falë shkronjave, stilit dhe materialit tipik të përdorur.Zbulohet një pikturë e re e Van Gogh

Muzeu ‘Vincent’ në Amsterdam të Holandës ka identifikuar një pikturë të panjohur më parë të piktorit të madh Vincent van Gogh që për vite me radhë kishte qëndruar në një papafingo në Norvegji, si pjesë e koleksionit privat të një pasaniku vendas i cili nuk ishte në dijeni të faktit se vepra i përkiste artistit të madh.

Piktura me emrin “Perëndim në Malin e madh”, ku janë vizatuar pemë dhe shkurre me ngjyra të ndryshme është arritur të identifikohet nga ekspertët falë shkronjave, stilit dhe materialit tipik të përdorur.

Van Gogh, lajm shqipDrejtori i muzeut, Axel Rueger, e cilësoi zbulimin si një eksperiencë unike, që mund të ndodhë vetëm një herë në jetë.

Vepra, e cila ishte pjesë e një koleksioni privat që mbetet anonim, do të ekspozohet dhe mund të admirohet nga artdashësit që nga data 24 shtator.

Kjo është edhe vepra e parë e madhe e artistit që është zbuluar që nga vitit 1929 dhe mendohet se i përket vitit 1888.

 

Burimi: Gazeta-Shqip

10.09.2013

Rreth Autorit

Komenti Juaj :

CAPTCHA *

All Rights Reserved 2016.