Postuar me: 13:39 15-02-2014

Kek me banane dhe karota (Burimi: ikub.al, www.ikub.al)

Kek me banane dhe karotaKek me banane dhe karota Përbërësit : 1 gote sheqer 3 veze 1 filxhan kafeje me vaj ulliri 3 luge gjalpë Arra, fara luledielli si brenda dhe jashtë 6 banane te buta 3 karota te mëdha Pak vanilje Miell i situr mire ( përafërsisht 2 gota) Sode buke Sipër: 4 luge a pse mascarpone Pak qumësht half and half Mjaltë Miksohen dhe vihen ne frigorifer derisa te jetë gati keku. Përgatitja: Ne fillim shkrihet gjalpi dhe lihet mënjanë te ftohet pak. Merren vezët një e nga një e i shtohen masës se sheqerit se bashku me vajin e ullirit. Përzihen derisa behet si krem i verdhe. Me pas i shtohet gjalpi dhe vazhdojmë përzierjen për pak minuta. Me pas shtohen bananet e bëra pure dhe karotat e grira. Tek masa e njome shtojmë vaniljen dhe ne fund bashkohet edhe mielli me soden se bashku. Nëse masa ju del pak me e njome se c’menduat, shtojini pak me tepër miell. Arrat dhe farat janë te fundit. Merrni enën qe dëshironi, lyejeni me gjalpë, hidheni masën dhe sipër e dekoroni me arra dhe fara. Piqet ne 190 grade ne një furre te ngrohur me pare. Mos e hani asnjëherë kekun pa u ftohur mire. 15.02.2014 Burimi: ikub.alKek me banane dhe karota Përbërësit : 1 gote sheqer 3 veze 1 filxhan kafeje me vaj ulliri 3 luge gjalpë Arra, fara luledielli si brenda dhe jashtë 6 banane te buta 3 karota te mëdha Pak vanilje Miell i situr mire ( përafërsisht 2 gota) Sode buke Sipër: 4 luge a pse mascarpone Pak qumësht half and half Mjaltë Miksohen dhe vihen ne frigorifer derisa te jetë gati keku. Përgatitja: Ne fillim shkrihet gjalpi dhe lihet mënjanë te ftohet pak. Merren vezët një e nga një e i shtohen masës se sheqerit se bashku me vajin e ullirit. Përzihen derisa behet si krem i verdhe. Me pas i shtohet gjalpi dhe vazhdojmë përzierjen për pak minuta. Me pas shtohen bananet e bëra pure dhe karotat e grira. Tek masa e njome shtojmë vaniljen dhe ne fund bashkohet edhe mielli me soden se bashku. Nëse masa ju del pak me e njome se c’menduat, shtojini pak me tepër miell. Arrat dhe farat janë te fundit. Merrni enën qe dëshironi, lyejeni me gjalpë, hidheni masën dhe sipër e dekoroni me arra dhe fara. Piqet ne 190 grade ne një furre te ngrohur me pare. Mos e hani asnjëherë kekun pa u ftohur mire. 15.02.2014 Burimi: ikub.alKek me banane dhe karota Përbërësit : 1 gote sheqer 3 veze 1 filxhan kafeje me vaj ulliri 3 luge gjalpë Arra, fara luledielli si brenda dhe jashtë 6 banane te buta 3 karota te mëdha Pak vanilje Miell i situr mire ( përafërsisht 2 gota) Sode buke Sipër: 4 luge a pse mascarpone Pak qumësht half and half Mjaltë Miksohen dhe vihen ne frigorifer derisa te jetë gati keku. Përgatitja: Ne fillim shkrihet gjalpi dhe lihet mënjanë te ftohet pak. Merren vezët një e nga një e i shtohen masës se sheqerit se bashku me vajin e ullirit. Përzihen derisa behet si krem i verdhe. Me pas i shtohet gjalpi dhe vazhdojmë përzierjen për pak minuta. Me pas shtohen bananet e bëra pure dhe karotat e grira. Tek masa e njome shtojmë vaniljen dhe ne fund bashkohet edhe mielli me soden se bashku. Nëse masa ju del pak me e njome se c’menduat, shtojini pak me tepër miell. Arrat dhe farat janë te fundit. Merrni enën qe dëshironi, lyejeni me gjalpë, hidheni masën dhe sipër e dekoroni me arra dhe fara. Piqet ne 190 grade ne një furre te ngrohur me pare. Mos e hani asnjëherë kekun pa u ftohur mire. 15.02.2014 Burimi: ikub.alKek me banane dhe karota

Përbërësit :

1 gote sheqer
3 veze
1 filxhan kafeje me vaj ulliri
3 luge gjalpë
Arra, fara luledielli si brenda dhe jashtë
6 banane te buta
3 karota te mëdha
Pak vanilje
Miell i situr mire ( përafërsisht 2 gota)
Sode buke

Sipër:

4 luge a pse mascarpone
Pak qumësht half and half
Mjaltë

Miksohen dhe vihen ne frigorifer derisa te jetë gati keku.

Përgatitja:

Ne fillim shkrihet gjalpi dhe lihet mënjanë te ftohet pak. Merren vezët një e nga një e i shtohen masës se sheqerit se bashku me vajin e ullirit. Përzihen derisa behet si krem i verdhe. Me pas i shtohet gjalpi dhe vazhdojmë përzierjen për pak minuta. Me pas shtohen bananet e bëra pure dhe karotat e grira. Tek masa e njome shtojmë vaniljen dhe ne fund bashkohet edhe mielli me soden se bashku. Nëse masa ju del pak me e njome se c’menduat, shtojini pak me tepër miell. Arrat dhe farat janë te fundit. Merrni enën qe dëshironi, lyejeni me gjalpë, hidheni masën dhe sipër e dekoroni me arra dhe fara. Piqet ne 190 grade ne një furre te ngrohur me pare. Mos e hani asnjëherë kekun pa u ftohur mire.

15.02.2014

Burimi: ikub.al

Rreth Autorit

Komenti Juaj :

CAPTCHA *

All Rights Reserved 2016.