Poli i ri ekonomik Rusi–Kinë në mes të askundit (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com)

Ndërsa Rusia është e pasur me tokë e burime natyrore, Kina është e pasur me njerëz. Të dyja vendet po i shkëmbejnë për të zhvilluar një rajon deri dje të harruar dhe të mbushur vetëm me legjenda Skedat Rusia Sipërfaqja: 17 milionë km2 Popullsia: 143 milionë banorë Densiteti: 8.3 banorë për km2 PBB: 2.4 triliardë dollarë PBB More...

Nga lajme nga bota | Publikuar 11:04 14-09-2012
Nga lajme nga bota Ne 13:39 09-08-2012
0 Komente

Eksperti: Disa vende braktisin euron (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Disa anëtarë të Eurozonës mund të detyrohen të largohen nga blloku nëse kriza e borxheve do të vazhdojë, deklaroi një prej arkitektëve të monedhës së përbashkët euro.  “Gjithçka më bën të More...

Nga lajme nga bota Ne 8:58 09-08-2012
0 Komente

E ardhmja e euros “përçan” Gjermaninë (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com)

Reagime të ndryshme pas intervistës së Kryeministrit italian në median gjermane Nuk ka mbetur shumë mundësi, për të arritur që politikanët gjermanë të jenë të një mendjeje, kur bëhet fjalë për More...

Nga lajme nga bota Ne 8:47 09-08-2012
0 Komente

Nouriel Roubini (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com)

Ekonomisti amerikan është i njohur në të gjithë botën për parashikimet e tij katastrofike. Ishte i pari që foli për krizën në vitin 2006, gjatë një konference të Fondit Monetar Ndërkombëtar. Nostradamusi More...

Nga gazeta e pavarur Ne 11:02 02-08-2012
0 Komente

Shpëtimi i euros, Draghi takon Gajthner (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com )

BRUKSEL- Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi, po përballet me presionin e shtuar të investitorëve, liderëve evropianë dhe Uashingtonit zyrtar rreth realizimit të premtimit për të bërë More...

Nga lajme nga bota Ne 10:26 27-07-2012
0 Komente

Draghi qetëson tregjet: “Ne do ta shpëtojmë euron” (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com )

Presidenti i Bankës Qëndrore Europiane hap gojën dhe ngre bursat dhe euron. Banka Qëndrore Europiane është gati të bëjë “gjithçka që është e nevojshme” për të mbështetur euron, deklaroi presidenti More...

Nga gazeta e pavarur Ne 12:04 26-07-2012
0 Komente

“Wall Street” dhe pasanikët. Ja të fituarit e mëdhenj të kursimeve masive (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com )

Kriza  Të varfrit dhe shtresa e mesme kanë mbajtur dhe vazhdojnë të mbajnë mbi supet e tyre barrën më të madhe të të gjitha masave shtrënguese që kanë ndërmarrë shumë qeveri në përpjekje për More...

Nga lajme nga bota Ne 16:34 25-07-2012
0 Komente

FMN: Eurozona, rrezik për ekonominë e Kinës (Burimi: Gazeta Shekulli, www.shekulli.com.al )

FMN parashikon që për vitin 2012, ekonomia kineze të rritet me 8 për qind, por paralajmëroi se nëse nuk ka një përgjigje të shpejtë për krizën e Eurozonës, kjo përqindje mund të përgjysmohet. UASHINGTON – More...

Nga lajme nga bota Ne 8:50 19-07-2012
0 Komente

FMN: Europa rrezikohet nga deflacioni (Burimi: Gazeta Shqip, Top Channel, gazeta-shqip.com, www.top-channel.tv )

Fondi Monetar Ndërkombëtar paralajmëroi sot se ekziston një “rrezik i mirëfilltë” për deflacion në zonën euro dhe i bëri thirrje Bankës Qëndrore Europiane të fillojë të blejë sasi të konsiderueshme More...

Nga gazeta e pavarur Ne 12:10 17-07-2012
0 Komente

Ekonomia e Eurozonës, FMN: Në 2013 do rritet me 3.5% (Burimi: Gazeta Shqiptarja.com, www.shqiptarja.com )

WASHINGTON – Fondi Monetar Ndërkombëtar ka deklaruar sot se ekonomia e Eurozonës në vitin 2013 do të pësojë një rritje jo më shumë se 3.5%. Prioritet për FMN-në mbetet rritja ekonomike në Eurozonë, More...

All Rights Reserved 2016.