Thënie të thella që nuk pendoheni nëse i lexoni! (Burimi: Telegrafi, www.telegrafi.com)

Më poshtë mund të lexoni 25 thënie nga njerëzit e zgjuar të antikitetit, vlera e të cilëve nuk ka humbur deri në ditët e sotme. • Dhimbja e tepruar për të vdekurit është çmenduri, sepse ajo është një lëndim për të gjallët, dhe të vdekurit nuk e dinë – Ksenofoni • Asnjë qenie njerëzore nuk do të dijë ndonjëherë të More...

Nga Lajmi Fundit | Publikuar 14:46 27-10-2016
Nga Lajmi Fundit Ne 13:37 27-10-2016
0 Komente

Ngjarje të çuditshme që kanë ndodhur gjatë historisë (Burimi: Zëri, www.zëri.info)

Disa ngjarje historike ofrojnë terren më të përshtatshëm për lindjen e teorive konspirative. Kjo për shkak të elementeve të panjohura dhe të paqarta në to. Historia dhe çudirat janë gërshetuar në More...

Nga Lajmi Fundit Ne 14:05 26-10-2016
0 Komente

10 gjëra që nuk i keni ditur për Hitlerin (Burimi: Albeu, www.albeu.com)

Kur përmendet emri dikatorit nazist, Adolf Hitler dhe faktet për të, mendoni që dini gjithçka dhe asgjë nuk ju ka shpëtuar pa e parë dhe dëgjuar? Jo, më poshtë keni 10 fakte të tjera të cilat me shumë More...

Nga Lajmi Fundit Ne 13:48 26-10-2016
0 Komente

Pablo Pikaso, Dhjetë fakte interesante (Burimi: Gazeta Express, www.gazetaexpress.com)

Më 25 tetor 1881 lindi Pablo Pikaso, piktor dhe skulptor spanjoll (vdiq në vitin 1973). Pikaso, Henri Matisse dhe Marcel Duchamp konsiderohen si tre artistët të cilët me mënyrat e tyre origjinale në artet More...

Nga Lajmi Fundit Ne 13:50 21-10-2016
0 Komente

Këto janë 50 sekretet që i fshihte Ismail Qemali (Burimi: www.gazetablic.com)

Më 16 tetor 1846, në Kaninë të Vlorës, në një familje fisnikësh, lind Ismail Qemali (rreth datës së lindjes së tij ekzistojnë kundërthënie). Ai arsimohet në Janinë, në gjimnazin “Zosimea” vatër More...

Nga Lajmi Fundit Ne 13:37 21-10-2016
0 Komente

10 rastet më të tmerrshme të njerëzve të varrosur për së gjalli (Burimi: Bota Sot, www.botasot.info)

Ideja e të varrosurit për së gjalli është një frikë universale. Të zgjohesh duke e gjetur veten të bllokuar nën tokë është pothuajse një dënim me vdekje. Këto histori janë tregime të mrekullueshme More...

Nga Lajmi Fundit Ne 13:49 20-10-2016
0 Komente

Napoleon Bonaparti: Shqiptarët, një komb trim! (www.botasot.info)

Napoleon Bonaparti, letër Ibrahim Pashë Bushatit: Shqiptarët, një komb trim! Napoleon Bonaparti, në letrën e 16 Gushtit 1797 dërguar pashait të Shkodrës (Ibrahim Pashë Bushatit, djalit të Mehmet Bushatit), More...

Nga Lajmi Fundit Ne 13:37 20-10-2016
0 Komente

Prejardhja e shqiptarëve sipas amerikanit G. F. Williams (www.botasot.info)

George Fred Williams më 1914 ka shkruar: “Po të kthehemi në parahistori, para se rapsodët homerikë t’u këndonin hyjnive dhe heronjve mitologjikë, para se të shkruhej gjuha greke, jetonte një popull More...

Nga lajmet e fundit Ne 12:39 11-12-2013
1 Koment

Aleksandri i Madh: Unë jam Ilir (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

Aleksandri i Madh: Unë jam Ilir Studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin ka zbuluar një testament të Aleksandrit të Madh në të cilin ai i drejtohet popullit të Shkodrës duke ju dhënë atyre një territor More...

Nga lajmi me i fundit Ne 15:36 02-10-2013
0 Komente

Fan Noli: Zogu, trimi që s’iu përul serbëve dhe armiqve të tij (Burimi: Shqiptarja.com, www.shqiptarja.com)

Fan Noli: Zogu, trimi që s’iu përul serbëve dhe armiqve të tij Noli: Zogu, trimi malësor që mbajti flamurin e Skënderbeut Një shkrim me vlerësime nga Fan Noli u botua në Amerikë, në gazetën ”Dielli” More...

All Rights Reserved 2016.