Politika e BE-së për migracionin jo e njëjtë në të gjitha vendet (Burimi: DW, www.dw.de)

Kush mbërrin në Evropë mund të ketë fat të mirë ose të keq, në varësi të vendit ku zbret. Sepse midis vendeve të BE ekzistojnë ende dallime të mëdha në trajtimin e refugjatëve. Koha nuk pret. Deri në fund të vitit 2012 Bashkimi Evropian duhet të ketë një politikë të përbashkët evropiane për azilin. Sepse standarti i jetës More...

Nga gazeta e pavarur | Publikuar 14:33 05-10-2012
Nga gazeta e pavarur Ne 10:41 05-10-2012
0 Komente

Historia 100 vjeçare e himnit të flamurit në një dokumentar (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANE – Dy emra të njohur të kinematografisë shqiptare, Piro Milkani dhe Petrit Ruka kanë bashkëpunuar në realizimin e një dokumentari për himnin kombëtar, që pritet të shfaqet së shpejti. Realizimi More...

Nga lajme nga bota Ne 14:50 04-10-2012
0 Komente

KADARE: EVROPA-GJENDJA E NATYRSHME E SHQIPERISE. E VETMJA. (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com)

Bashkëbisedim i Ambasadorit të Bashkimit Evropian në Shqipëri, z. Ettore Sequi, me shkrimtarin e madh shqiptar, z. Ismail Kadare Dialogu mes Ismail Kadaresë dhe Ambasadorit Sequi është i pari i llojit të More...

Nga lajme nga bota Ne 14:24 29-09-2012
2 Komente

Shpëton drerin, por humb vajzën 17-vjeçare (Burimi: Gazeta Tema, www.gazetatema.net)

Një tragjedi e rëndë i ka ndodhur një familje kosovare në Austri, e cila ka humbur jetën vajza 17 vjeçe, raporton Albinfo. Në lokalitetin Freiland të landit Niederösterreich, një kosovar 46 vjeçar, duke More...

Nga lajme nga bota Ne 10:41 05-09-2012
0 Komente

Forumi global investues në Ohër do t’i përforcojë lidhjet afariste me diasporën (Burimi: Individi, www.idividi.com.mk)

Shkup, 4 shtator 2012 (MIA) – Organizata “Maqedonia 2025” përmes samitit global investues në Ohër do ta përforcojë bashkëpunimin midis bashkësisë afariste nga Maqedonia dhe diaspora. Motoja More...

Nga lajme nga bota Ne 10:57 23-08-2012
0 Komente

Australia rrit strehimin e azilkërkuesve (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Australia deklaron se do të rrisë strehimin e emigrantëve në 20 mijë njësi në vit, nga 13.750 që është aktualisht, pas një rekomandimi të bërë nga një panel ekspertësh.  Kryeministrja Julia Gillard More...

Nga lajme nga bota Ne 10:45 23-08-2012
0 Komente

Gjenet e shqiptarëve, unike në Ballkan (Burimi: Iliria News Agency, ina-online.net)

Shqiptarët janë popull shumë i vjetër dhe kanë gjuhë të veçantë. Përgjatë shekujve kanë ruajtur homogjenitetin. Dallojnë nga sllavët, derisa kanë ngjashmëri me grekët e para 3 mijë vjetëve. Por, More...

Nga lajme nga bota Ne 9:02 23-08-2012
0 Komente

Diaspora ta bllokojë ndarjen e Kosovës (Burimi: Bota Sot, www.botasot.info)

“Shqiptarët në Kosovë duhet të marrin në dorë fatin e tyre … politikanët të gatshëm të bëjnë pakt edhe me djallin. Pra, nuk e kanë problem ta shesin Kosovën”, thotë dr.Daci. Edhe disa herë More...

Nga gazeta e pavarur Ne 12:20 14-08-2012
0 Komente

Austri: Arrestohet shoferi kosovar, udhetoi 12 orë pa ndërprerë (Burimi: Kosova Sot, www.kosova-sot.info)

Një shofer autobusi nga Kosova është arrestuar të dielën në autostradën (A2), në St Johan, në rrethin Hartberg të Austrisë, pas 12 orë udhetimi të pandërprerë. Shoferi i autobusit ka tejkaluar 17 More...

Nga gazeta e pavarur Ne 10:50 11-08-2012
0 Komente

Per shqipetaret e diaspores

Malli i Shqiperise Me ka marre malli per Shqiperine tone. Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz, Tymi i cigarit “Partizani”qe pinte dikush Dridhej kalteronte,bente spirale, Sikur te fshehta me thosh ne More...

All Rights Reserved 2016.