Harta e emigrantëve shqiptarë. Ndërkombëtarët raportojnë 164 mijë shtetas më shumë se censusi (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANE – Rreth 1/3 e popullsisë shqiptare jeton në emigracion. Vetë Shqipëria ka pritur 89 106 shtetas të huaj. Greqia renditet e para në listën e vendeve pritëse, ndërsa Australia e fundit me më pak emigrantë shqiptarë. “Peoplemov.in”, faqja zyrtare që analizon emigrimin në botë, ka publikuar hartën e fundit të shpërndarjes More...

Nga gazeta e pavarur | Publikuar 13:59 31-01-2013
Nga gazeta e pavarur Ne 18:13 16-01-2013
0 Komente

Këshilli i Europës: Shtetësi gjithë fëmijëve të emigrantëve aty ku lindin (Burimi: Gazeta Shekulli, shekulli.com.al)

STRASBURG – Gjithë shtetet anëtare të Këshillit të Europës duhet të garantojnë shtetësinë e fëmijëve që lindin në territorin e tyre, nëse këta rrezikojnë të lihen pa shtetësi. Siç bën të More...

Nga gazeta e pavarur Ne 14:33 05-10-2012
0 Komente

Politika e BE-së për migracionin jo e njëjtë në të gjitha vendet (Burimi: DW, www.dw.de)

Kush mbërrin në Evropë mund të ketë fat të mirë ose të keq, në varësi të vendit ku zbret. Sepse midis vendeve të BE ekzistojnë ende dallime të mëdha në trajtimin e refugjatëve. Koha nuk pret. Deri More...

Nga gazeta e pavarur Ne 10:41 05-10-2012
0 Komente

Historia 100 vjeçare e himnit të flamurit në një dokumentar (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANE – Dy emra të njohur të kinematografisë shqiptare, Piro Milkani dhe Petrit Ruka kanë bashkëpunuar në realizimin e një dokumentari për himnin kombëtar, që pritet të shfaqet së shpejti. Realizimi More...

Nga lajme nga bota Ne 14:50 04-10-2012
0 Komente

KADARE: EVROPA-GJENDJA E NATYRSHME E SHQIPERISE. E VETMJA. (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com)

Bashkëbisedim i Ambasadorit të Bashkimit Evropian në Shqipëri, z. Ettore Sequi, me shkrimtarin e madh shqiptar, z. Ismail Kadare Dialogu mes Ismail Kadaresë dhe Ambasadorit Sequi është i pari i llojit të More...

Nga lajme nga bota Ne 10:41 05-09-2012
0 Komente

Forumi global investues në Ohër do t’i përforcojë lidhjet afariste me diasporën (Burimi: Individi, www.idividi.com.mk)

Shkup, 4 shtator 2012 (MIA) – Organizata “Maqedonia 2025” përmes samitit global investues në Ohër do ta përforcojë bashkëpunimin midis bashkësisë afariste nga Maqedonia dhe diaspora. Motoja More...

Nga lajme nga bota Ne 10:57 23-08-2012
0 Komente

Australia rrit strehimin e azilkërkuesve (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Australia deklaron se do të rrisë strehimin e emigrantëve në 20 mijë njësi në vit, nga 13.750 që është aktualisht, pas një rekomandimi të bërë nga një panel ekspertësh.  Kryeministrja Julia Gillard More...

Nga lajme nga bota Ne 10:45 23-08-2012
0 Komente

Gjenet e shqiptarëve, unike në Ballkan (Burimi: Iliria News Agency, ina-online.net)

Shqiptarët janë popull shumë i vjetër dhe kanë gjuhë të veçantë. Përgjatë shekujve kanë ruajtur homogjenitetin. Dallojnë nga sllavët, derisa kanë ngjashmëri me grekët e para 3 mijë vjetëve. Por, More...

Nga lajme nga bota Ne 9:02 23-08-2012
0 Komente

Diaspora ta bllokojë ndarjen e Kosovës (Burimi: Bota Sot, www.botasot.info)

“Shqiptarët në Kosovë duhet të marrin në dorë fatin e tyre … politikanët të gatshëm të bëjnë pakt edhe me djallin. Pra, nuk e kanë problem ta shesin Kosovën”, thotë dr.Daci. Edhe disa herë More...

Nga gazeta e pavarur Ne 10:50 11-08-2012
0 Komente

Per shqipetaret e diaspores

Malli i Shqiperise Me ka marre malli per Shqiperine tone. Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz, Tymi i cigarit “Partizani”qe pinte dikush Dridhej kalteronte,bente spirale, Sikur te fshehta me thosh ne More...

All Rights Reserved 2016.