Politika e BE-së për migracionin jo e njëjtë në të gjitha vendet (Burimi: DW, www.dw.de)

Kush mbërrin në Evropë mund të ketë fat të mirë ose të keq, në varësi të vendit ku zbret. Sepse midis vendeve të BE ekzistojnë ende dallime të mëdha në trajtimin e refugjatëve. Koha nuk pret. Deri në fund të vitit 2012 Bashkimi Evropian duhet të ketë një politikë të përbashkët evropiane për azilin. Sepse standarti i jetës More...

Nga gazeta e pavarur | Publikuar 14:33 05-10-2012
Nga gazeta e pavarur Ne 10:41 05-10-2012
0 Komente

Historia 100 vjeçare e himnit të flamurit në një dokumentar (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANE – Dy emra të njohur të kinematografisë shqiptare, Piro Milkani dhe Petrit Ruka kanë bashkëpunuar në realizimin e një dokumentari për himnin kombëtar, që pritet të shfaqet së shpejti. Realizimi More...

Nga lajme nga bota Ne 14:50 04-10-2012
0 Komente

KADARE: EVROPA-GJENDJA E NATYRSHME E SHQIPERISE. E VETMJA. (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com)

Bashkëbisedim i Ambasadorit të Bashkimit Evropian në Shqipëri, z. Ettore Sequi, me shkrimtarin e madh shqiptar, z. Ismail Kadare Dialogu mes Ismail Kadaresë dhe Ambasadorit Sequi është i pari i llojit të More...

Nga lajme nga bota Ne 10:41 05-09-2012
0 Komente

Forumi global investues në Ohër do t’i përforcojë lidhjet afariste me diasporën (Burimi: Individi, www.idividi.com.mk)

Shkup, 4 shtator 2012 (MIA) – Organizata “Maqedonia 2025” përmes samitit global investues në Ohër do ta përforcojë bashkëpunimin midis bashkësisë afariste nga Maqedonia dhe diaspora. Motoja More...

Nga lajme nga bota Ne 10:57 23-08-2012
0 Komente

Australia rrit strehimin e azilkërkuesve (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Australia deklaron se do të rrisë strehimin e emigrantëve në 20 mijë njësi në vit, nga 13.750 që është aktualisht, pas një rekomandimi të bërë nga një panel ekspertësh.  Kryeministrja Julia Gillard More...

Nga lajme nga bota Ne 10:45 23-08-2012
0 Komente

Gjenet e shqiptarëve, unike në Ballkan (Burimi: Iliria News Agency, ina-online.net)

Shqiptarët janë popull shumë i vjetër dhe kanë gjuhë të veçantë. Përgjatë shekujve kanë ruajtur homogjenitetin. Dallojnë nga sllavët, derisa kanë ngjashmëri me grekët e para 3 mijë vjetëve. Por, More...

Nga lajme nga bota Ne 9:02 23-08-2012
0 Komente

Diaspora ta bllokojë ndarjen e Kosovës (Burimi: Bota Sot, www.botasot.info)

“Shqiptarët në Kosovë duhet të marrin në dorë fatin e tyre … politikanët të gatshëm të bëjnë pakt edhe me djallin. Pra, nuk e kanë problem ta shesin Kosovën”, thotë dr.Daci. Edhe disa herë More...

Nga gazeta e pavarur Ne 10:50 11-08-2012
0 Komente

Per shqipetaret e diaspores

Malli i Shqiperise Me ka marre malli per Shqiperine tone. Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz, Tymi i cigarit “Partizani”qe pinte dikush Dridhej kalteronte,bente spirale, Sikur te fshehta me thosh ne More...

Nga gazeta e pavarur Ne 10:45 11-08-2012
0 Komente

Sa e vjeter dhe po aq aktuale …

Poema e Mjerimit Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimi kur shef ftyra të zbeta edhe sy t’jeshilta që t’shikojnë si hije dhe More...

Nga gazeta e pavarur Ne 11:46 08-08-2012
0 Komente

Emigrantët, Muço: Si t’i plotësoni vitet për pension (Burimi: Gazeta Panorama, www.panorama.com.al )

Emigrantët që duan të përfitojnë pension, por që vitet e sigurimit nuk i kanë të plota, duhet që të bëjnë sigurim vullnetar për të plotësuar mungesën. Drejtoresha e kontributeve në ISSH, Teuta Muço, More...

All Rights Reserved 2016.