Vizat e emigrimit për SHBA, ambasada: Ja tarifa qe duhet të paguani (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANE- TIRANË- Ambasada Amerikanë në Tiranë lajmëron të gjithë personat se duke filluar nga data 1 Shkurt 2013, të gjithë personat që janë pajisur me vizë emigrimi për në SHBA, përpara se të udhëtojnë për në SHBA, do të duhet të paguajnë një Tarifë Emigrimi prej 165 dollarësh për Shërbimet e Shtetësisë dhe Emigracionit More...

Nga gazeta e pavarur | Publikuar 19:35 18-01-2013
Nga gazeta e pavarur Ne 16:27 20-12-2012
0 Komente

Vizat, Ambasada e SHBA: Nesër nisin procedurat e reja të aplikimit (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANË- Ambasada Amerikane në vendin tonë njofton se ndryshimet në procedurat e aplikimit për vizat joemigruese dhe vizat emigruese do të publikohen në faqen zyrtare të Ambasadës nesër më 21 dhjetor. Sipas More...

Nga gazeta e pavarur Ne 14:33 05-10-2012
0 Komente

Politika e BE-së për migracionin jo e njëjtë në të gjitha vendet (Burimi: DW, www.dw.de)

Kush mbërrin në Evropë mund të ketë fat të mirë ose të keq, në varësi të vendit ku zbret. Sepse midis vendeve të BE ekzistojnë ende dallime të mëdha në trajtimin e refugjatëve. Koha nuk pret. Deri More...

Nga gazeta e pavarur Ne 10:41 05-10-2012
0 Komente

Historia 100 vjeçare e himnit të flamurit në një dokumentar (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANE – Dy emra të njohur të kinematografisë shqiptare, Piro Milkani dhe Petrit Ruka kanë bashkëpunuar në realizimin e një dokumentari për himnin kombëtar, që pritet të shfaqet së shpejti. Realizimi More...

Nga lajme nga bota Ne 14:50 04-10-2012
0 Komente

KADARE: EVROPA-GJENDJA E NATYRSHME E SHQIPERISE. E VETMJA. (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com)

Bashkëbisedim i Ambasadorit të Bashkimit Evropian në Shqipëri, z. Ettore Sequi, me shkrimtarin e madh shqiptar, z. Ismail Kadare Dialogu mes Ismail Kadaresë dhe Ambasadorit Sequi është i pari i llojit të More...

Nga lajme nga bota Ne 10:41 05-09-2012
0 Komente

Forumi global investues në Ohër do t’i përforcojë lidhjet afariste me diasporën (Burimi: Individi, www.idividi.com.mk)

Shkup, 4 shtator 2012 (MIA) – Organizata “Maqedonia 2025” përmes samitit global investues në Ohër do ta përforcojë bashkëpunimin midis bashkësisë afariste nga Maqedonia dhe diaspora. Motoja More...

Nga lajme nga bota Ne 9:02 23-08-2012
0 Komente

Diaspora ta bllokojë ndarjen e Kosovës (Burimi: Bota Sot, www.botasot.info)

“Shqiptarët në Kosovë duhet të marrin në dorë fatin e tyre … politikanët të gatshëm të bëjnë pakt edhe me djallin. Pra, nuk e kanë problem ta shesin Kosovën”, thotë dr.Daci. Edhe disa herë More...

Nga gazeta e pavarur Ne 10:50 11-08-2012
0 Komente

Per shqipetaret e diaspores

Malli i Shqiperise Me ka marre malli per Shqiperine tone. Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz, Tymi i cigarit “Partizani”qe pinte dikush Dridhej kalteronte,bente spirale, Sikur te fshehta me thosh ne More...

Nga gazeta e pavarur Ne 10:45 11-08-2012
0 Komente

Sa e vjeter dhe po aq aktuale …

Poema e Mjerimit Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimi kur shef ftyra të zbeta edhe sy t’jeshilta që t’shikojnë si hije dhe More...

Nga gazeta e pavarur Ne 11:46 08-08-2012
0 Komente

Emigrantët, Muço: Si t’i plotësoni vitet për pension (Burimi: Gazeta Panorama, www.panorama.com.al )

Emigrantët që duan të përfitojnë pension, por që vitet e sigurimit nuk i kanë të plota, duhet që të bëjnë sigurim vullnetar për të plotësuar mungesën. Drejtoresha e kontributeve në ISSH, Teuta Muço, More...

All Rights Reserved 2016.