Kanuni, shqiptari vret gruan në Zvicër. “Më tradhtoi me një turk” (Burimi: Gazeta Shekulli, shekulli.com.al)

Një burrë shqiptar ka vrarë gruan, nisur nga normat e Kanunit, pasi e tradhtonte me një shtetas turk. Shqiptari nga Kosova ka dal sot para një gjykate në Sankt Gallen në Zvicër, ku për dy orë ka rrëfyer ngjarjen se përse kishte vendosur ta vriste gruan e tij, që sipas tij, i rrënoi tërë jetën. “Fajet i ka bashkëshortja ime! Sikur More...

Nga gazeta e pavarur | Publikuar 10:01 30-04-2013
Nga gazeta e pavarur Ne 14:53 01-11-2012
0 Komente

23 vjeçarja shqiptare dënohet me 8 vjet burg. Qëlloi me shishe emigrantin arab (Burimi: Lajme.gen.al, www.lajme.gen.al)

Një shqiptare nga Maqedonia me banim në Zvicër është dënuar nga Prokuroria zvicerane pasi akuzohet se ka prerë në fytyrë me një copë xhami emigrantin e huaj arab Hassan J. 23 vjeçarja Besnike More...

Nga gazeta e pavarur Ne 14:33 05-10-2012
0 Komente

Politika e BE-së për migracionin jo e njëjtë në të gjitha vendet (Burimi: DW, www.dw.de)

Kush mbërrin në Evropë mund të ketë fat të mirë ose të keq, në varësi të vendit ku zbret. Sepse midis vendeve të BE ekzistojnë ende dallime të mëdha në trajtimin e refugjatëve. Koha nuk pret. Deri More...

Nga gazeta e pavarur Ne 10:41 05-10-2012
0 Komente

Historia 100 vjeçare e himnit të flamurit në një dokumentar (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANE – Dy emra të njohur të kinematografisë shqiptare, Piro Milkani dhe Petrit Ruka kanë bashkëpunuar në realizimin e një dokumentari për himnin kombëtar, që pritet të shfaqet së shpejti. Realizimi More...

Nga lajme nga bota Ne 14:50 04-10-2012
0 Komente

KADARE: EVROPA-GJENDJA E NATYRSHME E SHQIPERISE. E VETMJA. (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com)

Bashkëbisedim i Ambasadorit të Bashkimit Evropian në Shqipëri, z. Ettore Sequi, me shkrimtarin e madh shqiptar, z. Ismail Kadare Dialogu mes Ismail Kadaresë dhe Ambasadorit Sequi është i pari i llojit të More...

Nga gazeta e pavarur Ne 15:15 17-09-2012
1 Koment

Inxhinierët shqiptarë formojnë shoqatë në Zvicër (Burimi: Koha Ditore, kohaditore.com)

Zürich, 16 shtator – Shoqata e Inxhinierëve Shqiptarë të Zvicrës, e krijuar kohë më parë, do të bëjë edhe inaugurimin e saj përmes një aktiviteti që do të mbahet më 19 tetor në Laussane. Me More...

Nga lajme nga bota Ne 10:41 05-09-2012
0 Komente

Forumi global investues në Ohër do t’i përforcojë lidhjet afariste me diasporën (Burimi: Individi, www.idividi.com.mk)

Shkup, 4 shtator 2012 (MIA) – Organizata “Maqedonia 2025” përmes samitit global investues në Ohër do ta përforcojë bashkëpunimin midis bashkësisë afariste nga Maqedonia dhe diaspora. Motoja More...

Nga lajme nga bota Ne 10:57 23-08-2012
0 Komente

Australia rrit strehimin e azilkërkuesve (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Australia deklaron se do të rrisë strehimin e emigrantëve në 20 mijë njësi në vit, nga 13.750 që është aktualisht, pas një rekomandimi të bërë nga një panel ekspertësh.  Kryeministrja Julia Gillard More...

Nga lajme nga bota Ne 10:45 23-08-2012
0 Komente

Gjenet e shqiptarëve, unike në Ballkan (Burimi: Iliria News Agency, ina-online.net)

Shqiptarët janë popull shumë i vjetër dhe kanë gjuhë të veçantë. Përgjatë shekujve kanë ruajtur homogjenitetin. Dallojnë nga sllavët, derisa kanë ngjashmëri me grekët e para 3 mijë vjetëve. Por, More...

Nga lajme nga bota Ne 9:02 23-08-2012
0 Komente

Diaspora ta bllokojë ndarjen e Kosovës (Burimi: Bota Sot, www.botasot.info)

“Shqiptarët në Kosovë duhet të marrin në dorë fatin e tyre … politikanët të gatshëm të bëjnë pakt edhe me djallin. Pra, nuk e kanë problem ta shesin Kosovën”, thotë dr.Daci. Edhe disa herë More...

All Rights Reserved 2016.