“SuperHëna” – Sonte, shijoni spektaklin që ofron “Hëna”! (Burimi: Ikub.al, www.ikub.al)

 “SuperHëna” – Distanca minimale nga Toka do të arrihet në 7 të mëngjesit të nesërm dhe do të përkojë ekzaktësisht me 356.991 kilometra. Sonte në mbrëmje të gjithë ngrini sytë nga qielli, për të shijuar një nga spektklet më intrigues të natyrës: do të shfaqet “SuperHëna”. Gjithçka është parashikuar More...

Nga lajmi sot | Publikuar 15:55 22-06-2013
Nga gazeta e pavarur Ne 12:30 01-05-2013
0 Komente

Punëtorët e bashkisë djegin mbeturina të Liqeni Artificial (Burimi: Gazeta Dita, www.gazetadita.al)

Qytetarët e Tiranës denoncojnë në media ndotjen e madhe që i shkaktohet qytetit nga vetë punëtorët e bashkisë, të cilët djegin pirgje me mbeturina në zonën e Liqenit Artificial. Përmes një denoncimi More...

Nga gazeta e pavarur Ne 17:47 15-04-2013
0 Komente

Ndotesit dhe niveli i detit (Burimi: Infoalbania, www.infoalbania.org)

Sipas nje raporti te ri nga shkencetaret e klimes, ka ende kohe per te ulur rritjen e nivelit te detit ne mbare boten. Dhe strategjia e tyre nuk fokusohet tek dioksidi i karbonit. Formimi i dioksidit te karbonit More...

Nga gazeta e pavarur Ne 13:01 20-01-2013
0 Komente

Rritet tendenca globale për energjitë e rigjenerueshme (Burimi: Ikub.al, www.ikub.al)

Sipas tëdhënave të Christine Lins, pjesa e energjive të ripërtëritshme në llojet e energjisë që ofrohen në të gjithë botën sot është afërsisht “25 përqind”. Christine Lins është sekretare More...

Nga lajme nga bota Ne 19:28 22-12-2012
1 Koment

Tirana, qytet me rrezatim të lartë radioaktiv (Burimi: Gazeta Tema, www.gazetatema.net)

Qyteti i Tiranës është qyteti me përqendrimin më të lartë të radonit. Ai shtrihet mbi një trashësi aktive të kuqe. Radoni është një gaz  radioaktiv, pa ngjyrë, pa shije dhe pa erë, i pakapshëm More...

Nga gazeta e pavarur Ne 10:34 22-12-2012
0 Komente

Radoni, gazi radioaktiv në 30% të sipërfaqes së Tiranës (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANE-Rreth 30 për qind e sipërfaqes së Tiranës përbën kërcënim për banorët. Kjo, për shkak se në nëntokën e saj gjendet radoni (Rn222), një gaz radioaktiv i cili shkakton kancer në mushkëri. Nga More...

Nga lajme nga bota Ne 20:56 09-12-2012
0 Komente

Gati ndryshimi i ligjit për peshkimin (Burimi: Gazeta Shekulli, shekulli.com.al)

Përmes një projektligji të ri që ka mbërritur në Kuvend, rritet numri i anijeve të peshkimit të cilat do të jenë të detyruara që të vendosin pajisje lokalizimi. Ligji aktual përcakton se anijet e peshkimit More...

Nga lajme nga bota Ne 18:01 08-12-2012
0 Komente

Kthesë historike në bisedimet për klimën (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Kanë marrë një kthesë historike bisedimet e klimës në Katar. Perspektiva tani është që vendet e pasura të kompesojnë të varfrat për humbjet që kanë të bëjnë me ndryshimet klimaterike.  Shtetet More...

Nga gazeta e pavarur Ne 13:12 05-12-2012
0 Komente

Ngrohja globale kërcënon planetin (Burimi: Gazeta Shekulli, shekulli.com.al)

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon thotë se moti i parregullt – duke përfshirë stuhitë shkatërruese, shkrirjet e akullnajave dhe thatësira – tani dukuri të reja normale More...

Nga gazeta e pavarur Ne 18:25 22-11-2012
0 Komente

Ndikimi ambiental dhe social i TAP (Burimi: Gazeta Shekulli, shekulli.com.al)

Gazsjellësi Trans Adriatik (TAP) ka nisur fushatën për sensibilizimin mbi ndikimin ambiental dhe social me banorë të zonave që preken nga ky projekt. Sipas përfaqësuesve të TAP, kompania ka përfunduar More...

All Rights Reserved 2016.