Stërvitja kur jeni të inatosur, shkakton atak në zemër (Burimi: Albeu, www.albeu.com)

Stërvitja kur jeni i inatosur mund të shkaktojë atak në zemër, sugjeron një studim i ri, i publikuar tek revista Circulation. Në studim u përfshinë gati 12500 pacientë që kishin pësuar atak në zemër. Të gjithë këta pacientë u pyetën se çfarë po bënin gjatë kohës që pësuan atak. Ata treguan gjithashtu gjendjen emocionale dhe More...

Nga Lajmi Fundit | Publikuar 15:37 27-10-2016
Nga Lajmi Fundit Ne 15:20 27-10-2016
0 Komente

20 gënjeshtra mbi shëndetin (Burimi: Albeu, www.albeu.com)

Gjatë gjithë jetës tonë kemi dëgjuar thënie të ndryshme mbi shëndetin. Nga këshillat e moçme të gjyshes e deri tek informacionet e fundit mbi këshillat mjekësore, janë akumuluar një numër i madh More...

Nga Lajmi Fundit Ne 17:25 26-10-2016
0 Komente

Doni të hiqni dorë nga duhani? Provoni këtë dietë (Burimi: Noa, www.noa.al)

Deshironi te hiqni dore pergjithmon nga duhani?? Përpiquni të konsumoni më shumë perime dhe më pak mish dhe zëvendësoni filxhanin e kafesë me një gotë qumësht. Një studim i Universitetit tregon se frutat, More...

Nga Lajmi Fundit Ne 16:05 25-10-2016
0 Komente

Zbulim i rëndësishëm për kancerin e gjirit (Burimi: Albeu, www.albeu.com)

Një ilaç i ri, që shkatërron tumoret me anë të kimioterapisë, ofron shpresa për pacientët me tumor “trefish negativ” në gji dhe per kancerin e gjirit. Një në 5 raste me  kancer ne gji preken nga More...

Nga Lajmi Fundit Ne 15:45 25-10-2016
0 Komente

Çfarë do t’ju ndodhte pas eliminimit te sheqerit për vetëm nëntë ditë? (Burimi: Telegrafi, www.telegrafi.com)

Hulumtimet shkencore kanë zbuluar përse është me rëndësi të përkufizoni futjen e sheqerit në organizëm. Hulumtimet e reja zbulojnë që eliminimi i sheqerit nga ushqimi për vetëm nëntë ditë mund të More...

Nga Lajmi Fundit Ne 17:01 24-10-2016
0 Komente

Ky është sekreti i Madonës, me këtë dietë nuk plaket kurrë(www.gazetaexpress.com)

Dieta e quajtur ‘makrobyotycheskoy’, është një dietë që mbretëresha e pop-it, Madonna, e ka ndjekur rregullisht. Madje, këtë shembull e kanë ndjekur më vonë edhe figura të tjera të ekranit. Në More...

Nga Lajmi Fundit Ne 16:55 24-10-2016
0 Komente

Seksi, kurë më i mirë për dhimbjet e kokës sesa ilaçet(Burimi: Telegrafi)

Një ekip i neurologëve ka zbuluar se aktiviteti seksual ( seksi ) mund të shpin në lehtësimin komplet ose të pjesshëm të dhimbjes së kokës, të cilat shkaktohen nga disa lloje të migrenës. Studimi, i More...

Nga Lajmi Fundit Ne 9:57 19-10-2016
0 Komente

Katër arsye të forta pse duhet të pini ҫdo ditë uthull molle

Të gjithë e dinë tashmë sa e rëndësishme është uthulla e mollës për lëkurën dhe për flokët, por nëse nuk e keni ditur më parë, uthulla është shumë e rëndësishme edhe për shëndetin. Mund të More...

Nga lajme nga bota Ne 9:09 16-06-2015
0 Komente

Intoleranca ushqimore, “bombë” në sistemin tonë imunitar (Burimi: Gazeta Shekulli, www.shekulli.com.al)

Shpeshherë e ngrëna na dhuron një kënaqësi të niveleve të larta, por, ndonjëherë, për arsye të llojit ushqimor dhe sasisë së tij mund të na shkaktojë edhe dëm në organizëm. Janë të shumta rastet More...

Nga lajme nga bota Ne 9:34 14-05-2015
0 Komente

Shëndetësia, si shkarkohen dhe zëvendësohen 650 punonjës (Burimi: Gazeta Shekulli, www.shekulli.com.al)

Vetëm tre ditë më parë, Qendra Kombëtare e Edukimit në Vazhdim bëri publike listën e emrave të profesionistëve të shëndetësisë, të cilët gjatë programit 5-vjeçar të ricertifikimit, arritën të More...

All Rights Reserved 2016.