Ato ushqime qe ju ndihmojne te mbani trupin ne forme (Burimi: Ikub.al, www.ikub.al)

ushqimi lajm-shqipCokollata e zeze 
Konsumimi i perditshem i i dy copave çokollate te zeze  do te kete nje ndikim domethene ne nivelin e kortizolit, hormonit te stresit . Disa studiues mundojne qe disa per te te cokollates, si kafeina dhe theobromine , jane shkaku. Por nje studim i publikuar ne USA , tregon nje te mire te konsumimit te cokollates se zeze. Ne fakt, te rriturit qe e shijojne ne menyre te ekuilibruar por shpesh do te jene me te dobet.
Lengjet 
Nje leng frutash i mire mund te ju ndihmoj te digjni sa me shpejt yndyrnat. Per kete , duhet ti shtoni puder proteinash laktozerum. Ne fakt kete substance leshon sekretimin e hormoneve te ngopjes. Per me teper proteinat kontribuojne ne forcimin muskulore, kjo jep nje ushqim te kontrolluar dhe mjaft te mire per shëndetin. Keshtu ju do te ruani masen muskulore te dobet.
Kikirikat 
Konsumimi i kikirikëve con ne nje përgjigje termike, kjo do te thote qe sistemi juaj tretes do te djegë kalorite. Sipas nje studimi i publikuar ne The INternational Journal Of Obesity , ka treguar qe nese njerëzit do te konsumonin rreth 550 kalori per rreth 19 jave, niveli metabolik ne pushim rritet me 11% dhe pa ushtrime te shtuara.
Uji 
Ju doni te humbisni 6,6 kile ne vit ? Atehere pini 2 gota uje perpara drekes  ( kete mund ta beni dhe para cdo vakti). Nje studim i Virginia Tch ka treguar qe individi konsumon rreth 75 kalori me pak gjate vakteve te tryre. Kjo shpjegohet nga fakti qe stomaku mbushet me uje , i cili jep ndjenjen e ngopjes  dhe frenon  qe te merrni me shume ushqim ne cdo vakt.
27.12.2012
Burimi: Ikub.al
Print Friendly

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


nine × = 63