Etiketa nga Arkiva ‘ministria e arsimit dhe shkences’
Nga lajmet e fundit Ne 9:59 31-01-2014
0 Komente

Matura 2014, ja për çfarë do të konkurojnë nxënësit në provime (Burimi: Shqiptarja.com, www.shqiptarja.com)

Matura 2014, ja për çfarë do të konkurojnë nxënësit në provime- Maturantet të cilët kanë përfunduar studimet përpara vitit 2014 dhe duan të ndjekin një prej degëve të universiteteve në vendin More...

Nga lajmi sot Ne 20:46 28-07-2013
0 Komente

Universitet i dytë i padeklaruar, “digjen” shkelësit (Burimi: Gazeta Shqip, www.gazeta-shqip.com)

Universitet i dytë i padeklaruar, “digjen” shkelësit: Studimet në dy fakultete paralele janë kthyer në trend vitet e fundit. Jo rrallë dëgjon të rinj që studiojnë në degën e gazetarisë në Fakultetin More...

Nga lajmi sot Ne 16:54 28-05-2013
0 Komente

Universiteti i Mjekësisë, kritere të reja për pedagogët (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANË-Universiteti i Mjekësisë do të zbatojë kritere të reja për punësimin e pedagogëve vitin e ardhshëm akademik, të cilat nuk do të konsistojnë me konkurse me testime. Rektorja e universitetit të More...

Nga Lajmi Fundit Ne 9:16 30-04-2013
0 Komente

Bursa në Rusi, studentëve u kërkohet analiza e SIDA-s (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

Në kuadër të bashkëpunimit dypalësh me Rusinë në fushën e arsimit, Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Federatës Ruse u akordon kandidatëve shqiptarë, për vitin akademik 2013-2014, 15 bursa shtetërore More...

Nga gazeta e pavarur Ne 9:34 27-01-2013
0 Komente

Arsimi fillor, në 2013 me 6 klasë. MASH nis hartimin e kurrikulës së re (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

Arsimi fillor, i cili me ligj është bërë 6 vjet, do të ketë tekste dhe programe të reja. Ministria e Arsimit ka nisur punën për hartimin e kurikulave. Përfaqësues të grupit të punës dhe drejtues në More...

Nga lajme nga bota Ne 17:22 12-01-2013
0 Komente

Matura Shtetërore, “gabimet” që ndëshkohen (Burimi: Gazeta Shekulli, www.shekulli.com.al)

Të gjithë maturantët që do t’iu nënshtrohen provimeve të Maturës Shtetërore do të përballen këtë vit me rregulla më të rrepta. Të paktën këtë parashikon Rregullorja e sapomiratuar nga Ministria More...

Nga lajme nga bota Ne 18:47 08-12-2012
0 Komente

Mbi 5000 mësues pa u paguar (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Mbi pesë mijë mësues, të cilët kanë punuar me kontrata provizore që nga fillimi i këtij viti mësimor, në shumë shkolla të vendit nuk janë paguar.  Presidentja e Federates së Sindikatave të Punonjësve More...

Nga lajme nga bota Ne 18:28 02-12-2012
0 Komente

Ndryshon matura, vetëm 2 provime me zgjedhje (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANE – Ndryshon sërish Matura Shtetërore 2013. Vitin që vjen maturantët do të japin vetëm katër provime, dy me detyrim dhe dy me zgjedhje, dhe jo si një vit më parë që ata kishin mundësi që More...

Nga lajme nga bota Ne 13:16 15-11-2012
0 Komente

Pavarësia, nxënësit mbledhin lekë për zbukurimet (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com)

Drejtuesit e shkollave të mesme thyejnë urdhrin e MASH-it. Kërkojnë para Në vigjilje të 100-vjetorit të Pavarësisë është mobilizuar i madh e i vogël. Zbukurimet kanë zënë vend pothuajse kudo, në More...

Nga lajme nga bota Ne 14:50 09-11-2012
0 Komente

Universitetet, ja fituesit perfundimtarë te formularit A3 (Burimi: Ikub, www.ikub.al)

Pas plotësimit të formularit A3 për 7 mijë kuota vakante, vetëm 5500 të rinj kanë aplikuar për këto të drejta studimi U shpallën më në fund studentët fitues të raundit të dytë të pranimeve në More...

All Rights Reserved 2016.