Etiketa nga Arkiva ‘semundjet’
Nga gazeta e pavarur Ne 16:33 08-11-2012
0 Komente

Anemia – shenjë dhe shkas i shumë sëmundjeve (Burimi: Sekrete Bukurie, www.sekretebukurie.com)

Plogështia, marramendja, puna e përshpejtuar e zemrës, janë shenjat e para me të cilat manifestohet anemia. Anemia është gjendje në të cilën ekziston mungesa e eritrociteve – rruazave të kuqe të gjakut, More...

Nga gazeta e pavarur Ne 16:05 08-11-2012
0 Komente

Varësia nga interneti është një sëmundje serioze mendore! (Burimi: Arena Shqip, www.arenashqip.com)

Pa kompjuter,pa telefona celular dhe internet shumica prej nesh tashmë nuk mund ta imagjinojnë jetën. Megjithatë, disa njerëz janë bërë të varur nga rrjetet sociale si Facebook dhe të luajn lojra online More...

Nga gazeta e pavarur Ne 17:02 07-11-2012
0 Komente

Buzëqeshja, ja 10 sëmundjet që shërohen prej saj (Burimi: Arena Shqip, www.arenashqip.com)

E kishit menduar ndonjëherë se thjesht me një buzëqeshje mund t’i ofroni vetes 10 të mira që ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj? Dhe vetëm nga diçka kaq natyrale. JA 10 BENEFITET QE DHURON BUZEQESHJA: 1. More...

Nga lajme nga bota Ne 12:49 07-11-2012
0 Komente

Shkaktarët e dhimbjes së veshit (Burimi: Ikub, www.ikub.al)

Dhimbja e veshit mund të shkaktohet nga probleme të shumta, dhe disa nga ato mund të jenë të lidhura me shëndetin tuaj në përgjithësi, dhe me pjesët e tjera të trupit. Shkaqet e dhimbjes duhet të jenë More...

Nga gazeta e pavarur Ne 13:37 06-11-2012
0 Komente

Pilula ‘magjike’ që zhduk sëmundjet e zemrës (Burimi: Gazeta Shekulli, shekulli.com.al)

Njerëzit që vuajnë nga kolesteroli në një të ardhme të afërt mund të zgjidhin këtë problem me vetëm një pilulë, e cila do të mbajë në kontroll nivelin e kolesterolit dhe do të mbrojë zemrën nga More...

Nga lajme nga bota Ne 16:16 01-11-2012
0 Komente

Ndikimi i celularit tek femijet (Burimi: Albeu, www.albeu.com)

Celularët duhen mbajtur larg fëmijëve. Sipas një studimi të Institutit Kombëtar të Statistikave në Britaninë e Madhe, gjatë viteve 1999-2009 ka një rritje të tumoreve tek fëmijët të cilat vijnë More...

Nga lajme nga bota Ne 15:40 31-10-2012
0 Komente

Pasqyra e gjakut: çka mund të kuptojmë nga analiza e gjakut? (Burimi: Koha Ditore, kohaditore.com)

Pasqyra e gjakut mund të bëhet si pjesë e kontrollit të rregullt mjekësor. Pasqyra e gjakut mund të japë informata të vlefshme për gjendjen e përgjithshme shëndetësore. Po ashtu, ofron informata të More...

Nga lajme nga bota Ne 13:59 24-10-2012
0 Komente

Dobitë nga panxhari (Burimi: Koha Ditore, kohaditore.com)

Vetëm një porcion i panxharit mund të rrisë nivelin e energjisë dhe të ulë nivelin e kolesterolit. Po ashtu mund të reduktojë rrezikun nga krijimi i kancerit dhe të lehtësojë simptomat e artritit. Konsumimi More...

Nga lajme nga bota Ne 12:53 24-10-2012
0 Komente

Vaji i ullirit dhe semundjet qe ai kuron (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Pema legjendare e ullirit dhe vaji i nxjerre nga “fruti” i saj e kane shoqeruar per rreth 8000 mije vite historine e njerezimit. Kjo bime kultivohej ne Lindjen e Mesme, por me vone feniksit e shperndane More...

Nga lajme nga bota Ne 20:18 16-10-2012
0 Komente

Kreativiteti është i lidhur ngushtë me sëmundjet mendore (Burimi: Gazeta Tema, www.gazetatema.net)

Kreativiteti është shpesh pjesë e një sëmundje mendore, thuhet në një studim, që ka përfshirë më shumë se një milion njerëz. Sipas BBC, shkrimtarët kanë më shumë mundësi të preken nga ankthi, More...

All Rights Reserved 2016.