Etiketa nga Arkiva ‘lajme nga kultura’
Nga lajme nga bota Ne 16:54 24-10-2012
0 Komente

Ritet që s’i dinit për Bajramin (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANE – Komuniteti Mysliman i Shqipërisë nëpërmjet një broshure të publikuar enkas për festën e Kurban Bajramit, simboli i heroizmit, sakrificës dhe bindjes shpjegon të gjitha ritet e kësaj feste, More...

Nga lajme nga bota Ne 17:57 19-10-2012
0 Komente

Lajme kulturore shkurt (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com)

Kompozitori Përkujtimore për Feim Ibrahimin Një ceremoni përkujtimore për kompozitorin e njohur, Feim Ibrahimi, do të organizohet të hënën, ora 11.00 në ambientet e Qendrës Kulturore të Ushtrisë. Qëllimi More...

Nga lajme nga bota Ne 9:47 19-10-2012
0 Komente

9 vjet nga Shenjtërimi i Nënë Terezës (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANE – Sot shënohen 9 vjet nga Lumturimi i Anjeze Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza, humanistja shqiptare fituese e Çmimit Nobël për Paqen. Me siluetën e saj të brishtë, të mbështjellë More...

Nga lajme nga bota Ne 20:30 16-10-2012
0 Komente

Supervjedhje në Roterdam, grabiten kryevepra të pikturës (Burimi: Gazeta Tema, www.gazetatema.net)

Kjo është një nga grabitjet më spektakolare të viteve të fundit. Disa persona kanë arritur që të thyejnë një galeri arti në Roterdam të Holandës dhe kanë marrë prej aty shtatë piktura të njohur. More...

Nga lajme nga bota Ne 14:01 11-10-2012
0 Komente

Shkrimtari kinez, Mo Yan, fiton çmimin Nobel (Burimi: Gazeta Shekulli, shekulli.com.al)

STOKHOLM – Akademia suedeze ka bërë të ditur se çmimin Nobel për letërsi për vitin 2012 i shkon shkrimtarit kinez, Mo Yan. Autori i cili ka shkruar me pseodonimin Guan Moye, ka marrë këtë çmim More...

Nga lajme nga bota Ne 10:06 11-10-2012
0 Komente

Sot jepet nobeli në letërsi, Kadare nuk është pretendent (Burimi: Gazeta Shekulli, shekulli.com.al)

STOKHOLM – Pas dhënies së çmimeve Nobel në tre shkencat, tani është radha e letërsisë, që është edhe një nga më emocionuesit dhe më prestigjiozët. Akademia suedeze do të bëjë të ditur fituesin More...

Nga lajme nga bota Ne 9:40 11-10-2012
0 Komente

Roland Trebicka i rikthehet teatrit (Burimi: Gazeta Shekulli, shekulli.com.al)

Roland Trebicka, do të rikthehet në skenën e teatrit pas një mungesë gati dyvjeçare. Ai do të luajë në dramën, “Ëndrra e Ismail Qemalit” me regji të Spiro Dunit. Kjo vepër e Bashkim Kozelit u shpall More...

Nga lajme nga bota Ne 16:34 10-10-2012
0 Komente

Panairi i Artizanatit, prezantohen violinat ‘Made in Albania’ (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

Ervin Gjoni, është i vetmi Liutaio në Shqipëri, i diplomuar pranë “Institutit Ndërkombëtar Antonio Stradivari” në Cremona, qytet që ndodhet në Italinë veriore dhe që sot njihet si “kryeqyteti i More...

Nga lajme nga bota Ne 14:44 08-10-2012
0 Komente

Ismail Kadare: E vërteta e largimit tim nga Shqipëria (Burimi: Gazeta Panorama, panorama.com.al)

Shkrimtari prezanton “E ndaluara” në Barcelonë. “Në ’90-n zyrtarët zgjodhën kursin terrorist, unë doja ta demaskoja publikisht” Në një ankth kafkian, të tmerrshëm dhe absurd, shkrimtari, rrugës More...

Nga lajme nga bota Ne 14:37 08-10-2012
0 Komente

“Këmisha e gjakut” nderohet me “Mirënjohjen Speciale” në Sarajevë (Burimi: Koha Ditore, www.kohaditore.com)

Prishtinë, 8 tetor   – Shfaqja “Këmisha e gjakut” me regji të Bekim Lumit, prodhim i Teatrit Laborator Loja, e cila gjatë këtyre ditëve e ka përfaqësuar Kosovën në Festivalin Ndërkombëtar More...

All Rights Reserved 2016.