Etiketa nga Arkiva ‘mutacionet’
Nga gazeta e pavarur Ne 21:03 17-04-2013
0 Komente

Pas peshkut, ja dhe derri me dy koka (Burimi: Infoalbania, www.infoalbania.org)

Kine – Pikerisht dje, ne nje fshat ne Jiangxi, eshte shpetuar nje derr i rralle. Ne vend qe te kishte nje koke si te tjeret, ai ka dy te tilla. Behet fjale per nje cen qe kohet e fundit e kemi pare dhe ne More...

Nga lajme nga bota Ne 13:25 25-10-2012
0 Komente

E pabesueshme! Nje kokerr molle, 2 ngjyra, 2 shije. Arsyeja? (Burimi: Ikub, www.ikub.al)

Specialistet e agrikultures, pretendojne se kjo shfaqje e çuditshme e molles dy ngjyreshe, mund te kete ndodhur per shkak te nje anomalie gjenetike, gje shume e rralle persa i perket agrikultures, pasi kjo mund More...

Nga gazeta e pavarur Ne 9:00 05-10-2012
0 Komente

Deformimet tek perimet. Eksperti: Bioterrorizëm (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

KUKES – Bioterrorizëm në Kukës. Lufta për mbijetesë ka nxitur fermerët e këtij rrethi të shkelin rregullat e tregut, duke ofruar perime me ndryshime gjenetike që rrezikojnë seriozisht jetën e konsumatorëve. More...

Nga lajme nga bota Ne 17:21 29-09-2012
0 Komente

Ja kush i shkakton paaftësitë mendore (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

BRUKSEL – Më shumë se gjysma e rasteve të rënda të paaftësisë mendore të shkaktuara nga defektet gjenetike janë rezultat i mutacionit të rastësishëm dhe nuk janë të trashëguara, bën me dije More...

Nga lajme nga bota Ne 14:53 23-08-2012
0 Komente

Mosha e babait e lidhur me sëmundjet mendore (Burimi: Koha.net, www.kohaditore.com)

Një studim gjenetik gjeti prova se rritja e numrit të sëmundjeve të lindura mendore në botë mund të lidhet me faktin se meshkujt janë duke u bërë baballarë në një fazë gjithmonë e më të vonë të More...

Nga gazeta e pavarur Ne 14:38 14-08-2012
0 Komente

Fukushima, shfaqen mutacione gjenetike tek fluturat (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com)

Rrezatimi bërthamor i Fukushimës duket se po jep pasojat e para. Në tre breza fluturash të gjetura në pyjet e Fukushimës janë hasur mutacione të ndryshme gjenetike. Sipas shkencëtarëve, 12 për qind e More...

All Rights Reserved 2016.