Etiketa nga Arkiva ‘piramida ushqimore’
Nga lajme nga bota Ne 8:14 20-03-2013
0 Komente

Si te gatuajme supe me mish dhe kos? (Burimi: Ikub, www.ikub.al)

Përbërësit për 4 veta: mish vici,ose derri nga shpatulla i prere ne racione 2 karota te prera ne feta te trasha 2 patate te mëdha ne kubike 16 qepe te vogla për çomlek 1 l. paprika 1 l. çaji miell 2 gjethe More...

Nga lajme nga bota Ne 16:11 19-03-2013
0 Komente

Kujdes! Ja ushqimet që dëmtojnë lëkurën (Burimi: Ikub, www.ikub.al)

A e dini se disa produkte ushqimore mund ta dëmtojnë lëkurën tuaj? Zbulojini cilat janë ato. Te gjithë e kane dëgjuar fjalën e urte qe thotë se “Bukuria vjen nga brenda”. Për një lëkurë te bukur More...

Nga lajme nga bota Ne 8:18 28-02-2013
0 Komente

Siguria e ushqimeve, ekspertët: Duhen më shumë kontrolle (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANË- Siguria ushqimore dhe alarmi i shkaktuar nga norma e lartë e lëndës së rrezikshme aflatoksinë në qumështin shqiptar ka qenë në fokus të emisionit “ Të bësh ekonomi”, me autore dhe moderatore, More...

Nga lajme nga bota Ne 20:57 16-12-2012
0 Komente

5 konceptet më të gabuara të vitaminës D (Burimi: Ikub, www.ikub.al)

Në shkollë kemi mësuar shumë njohuri në lidhje me vitaminën D, por me siguri keni harruar shumicën e tyre. Ne kemi grumbulluar pesë konceptet më të gabuara, të cilat paraqiten më poshtë. 1. “Vitamina More...

Nga lajme nga bota Ne 20:01 30-10-2012
0 Komente

Të ngrënit shëndetshëm kur keni diabet (Burimi: Diabetes UK, www.diabetes.org.uk)

Kur diagnostikoheni me diabet kjo do të thotë se ju mund të vazhdoni të shijoni një shumëllojshmëri ushqimesh, si pjesë të një diete të shëndetshme. Në fillim duket si një sfidë, por zgjedhja e More...

Nga lajme nga bota Ne 11:43 29-10-2012
0 Komente

E hollë si një fije makaronë (Burimi: Gazeta Shqip, gazeta-shqip.com)

Thojuni “Po” makaronave dhe çokollatave. Pini shumë ujë dhe mos konsumoni shumë mish. Në një libër janë shkruar rregullat e një mjeku të famshëm për t’u ushqyer mirë dhe për të ruajtur peshën Një More...

Nga lajme nga bota Ne 20:56 27-10-2012
0 Komente

Shprehitë vjeshtore që na bëjnë të shtojmë në peshë (Burimi: Ikub, www.ikub.al)

Edhe pse për shumicën vera është stina e preferuar e vitit, shumëkush mund të kënaqet edhe me ardhjen e ditëve të ftohta vjeshtore. Mirëpo, temperaturat e ulëta nuk sjellin vetëm freski, por edhe rrezik More...

Nga lajme nga bota Ne 12:41 24-10-2012
0 Komente

Buka dhe vlerat e saj ushqyese (Burimi: Ikub, www.ikub.al)

Njeriu ka filluar të kultivoj drithërat më heret se 12000 vite më parë. Gjurmimet arkeologjike tregojnë se në Europ fillimet e kultivimit të drithërave datojnë rreth 6000 vite më parë. Ndërsa buka më More...

Nga lajme nga bota Ne 19:46 16-10-2012
0 Komente

12 Ushqimet e Shendetshme Me Fuqi Sheruese (Burimi: Ikub, www.ikub.al)

Si pjese e nje diete te shendetshme, ushqimet e plota luajn role te rendesishem duke i ndihmuar trupit tone qe te funksionojne ne menyre optimale. Ka me mijera ushqime te plota me shume vlera ushqyese, por disa More...

Nga lajme nga bota Ne 9:11 15-10-2012
0 Komente

Mielli i bukës me hekur, dështon nisma e OBSH-së (Burimi: Balkanweb, www.balkanweb.com)

TIRANE – Nisma e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në lidhje me pasurimin e miellit të bukës me hekur, acid folik, zink dhe vitaminë B12, me qëllim uljen e shifrave të anemisë në vendin More...

All Rights Reserved 2016.